O głębokiej mądrości roślin w Siedlisku Natury

  • by

Za nami kolejny wywiad w ramach projektu Agro-Perma-Lab: Nasiona. 24. sierpnia 2020 nasz Zespół przeprowadził wywiad z Pawłem Kobielusem, który wraz z żoną Grażyną prowadzi Siedlisko Natury w Opolnicy w Kotlinie Kłodzkiej. Jest też członkiem lokalnej kooperatywy ,,Żywa Kooperatywa”, która organizuje lokalne wymiany nasion.

Paweł oprócz zachowywania nasion uczestniczy też w działaniach społecznych i edukatorskich. Prowadzi kanał na youtubie ,,ku samowystarczalności”, gdzie publikuje materiały na różne tematy, także te związane z zachowywaniem nasion.

Paweł podzielił się z nami swoją wiedzą i intuicją na temat doskonałości i mądrości świata roślin, zwracając uwagę, że rośliny są ,,na tyle inteligentne, że aby się rozmnażać, posługują sie nami i innymi istotami. Nie uważam, że są to prymitywne istoty, wręcz odwrotnie!”. Rozmawialiśmy też o samowystarczalności, suwerenności nasienniczej i żywnościowej, różnicach biologicznych między roślinami hodowanymi naturalnie, a przemysłowo, a także o szkodliwej praktyce patentowania nasion.

W naszym wywiadzie poruszyliśmy też tematy świadomości konsumenckiej na temat tego skąd pochodzi ich żywność. ,,Klienci patrzą tylko na wygląd warzyw (…). Jest na naszym polskim rynku duże gospodarstwo, które zaopatruje sieci sklepów – różne dyskonty. Często w mediach społecznościowych chwalą się tym, jakie mają nasiona – stosują nasiona warzyw hybrydowych. Gdy klienci szukają produktów lepszej jakości, z certyfikatem, nie dociekają, jaką kupują odmianę, jakie nasiona. Sam certyfikat i logo nie świadczą o wartości rośliny. Trzeba pamiętać, że właściwości biologiczne roślin hybrydowych są niższe niż właściwości i wartości starych odmian. Większośc ludzi nie jest świadoma tego faktu.”

Czym sa nasiona hybrydowe? Jak tłumaczył Paweł, nasiona hybrydowe, na przykład F1, sa to nasiona ,,tworzone laboratoryjnie. Nie można ich rozmnażać we własnym ogrodzie, ponieważ wydają nasiona tylko w pierwszym pokoleniu. Co roku trzeba kupować nowe nasiona, sa one ulepszane laboratoryjnie”.


Paweł i Grażyna edukują już w temacie nasion. Obejrzyj ich filmik na kanale Youtube „Ku Samowystarczalnóści” odc. 6. Czyszczenie Nasion


Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *