Nasiona pamiętają – wywiad w gospodarstwie ,,Konik Polski”

  • by

W wietrzny środowy poranek zespół naszej Fundacji przeprowadził wywiad z nasiennikiem Nico Stoutenem, który wraz z żoną Pią Schuler prowadzi gospodarstwo i agroturystykę ,,Konik Polski” w Przecznicy. Nico oprowadził nas po swoim pięknym ogrodzie, pokazał nam swoje odmiany roślin, swoje zwierzęta oraz opowiedział, jakie metody stosuje, by jego ogród był bioróżnorodny i naturalny.

Nico podzielił się swoją głęboką wiedzą na temat tego, dlaczego czynność zachowywania nasion jest kluczowa i dlaczego nasiona kupowane co roku nie są dobre dla ekosystemu: ,,…nasiona pamiętają swój rodowód, pamiętają, skąd przychodzą. Dlatego tak ważne jest, by zachowywać nasiona – pamiętają one, jakie warunki panują w tym jednym konkretnym, twoim miejscu i mikroklimacie. Pamiętają skład ziemi i kompostu”.

,,Nie można przykleić patentu na coś, co jest żywe. To dlatego nie można patentować nasion. Nasiona sa własnością wszystkich” Rozmawialiśmy o tym, dlaczego przemysłowe rolnictwo nie jest dobrą drogą, by ,,nakarmić świat”.

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *