Muzeum Supermarketu – futurystyczny projekt w czasach postwzrostu.

  • by

Muzeum Supermarketu to międzynarodowa współpraca artystów i liderów agroekologii z Europy dla przeobrażenia naszego systemu żywności. Projekt odpowiada na pytanie: „Jak będziemy ŻYĆ RAZEM w kontekście krzyżujących się ze sobą kryzysów – klimatycznego, ekologicznego, ekonomicznego i społecznego oraz wiążących się z nimi ograniczeniami?” Grupa artystów, liderów agroekologii i permakultury oraz wolontariuszy stworzy internetową międzynarodową wystawę audiowizualną „The Supermarket Museum” a w Warszawie, 15-16 MAJA 2021 odbędzie się w ramach projektu spotkanie inspirujących pionierów agroekologicznych alternatyw – Międzynarodowe Forum Edukatorów Permakultury i Agroeologii. Fundacja Agro-Perma-Lab otrzymała na projekt grant z Funduszu Kultury Solidarności. Fundusz wspiera pomysłowe inicjatywy kulturalne, które wzmacniają solidarność i zajmują się następstwami pandemii dla społeczeństw europejskich.

Międzynarodowa współpraca artystów i liderów permakultury i agroekologii z Europy dla przeobrażenia naszego systemu żywności.

W projekcie bierze udział 5 organizacji: Asociación La Bolina z Hiszpanii, Permakultura na Ukrainie, Lebende Samen – Living Seeds z Niemiec, Asociace místních potravinových iniciativ z Czech oraz organizacja koordynująca – Fundacja Agro-Perma-Lab z Polski. W Polsce, projekt realizowany jest we współpracy z Biennale Warszawa w ramach zaplanowanego na 15-16 MAJA 2021 roku Międzynarodowego Forum Edukatorów Permakultury i Agroekologii (informacje już wkrótce).

Co stoi za ideą Muzeum Supermarketu?

Projekt na na celu wzmocnienie wspólnej przestrzeni publicznej w Europie, jako przestrzeni zmierzającej w kierunku suwerenności żywnościowej, opartej na lokalności i uniwersalnych wartościach praw człowieka dotyczących dostępu do zdrowego pożywienia i mądrego wykorzystywania zasobów Ziemi. Poprzez stworzenie futurystycznego obrazu przeobrażonych, zrównoważonych lokalnych systemów żywnościowych z perspektywy 2030 roku, projekt, poruszy takie kwestie jak budowanie solidarności w zakresie praw pracowników supermarketów i wytwórców żywności, znikanie lokalnych producentów żywności oraz ogromny ślad klimatyczny długich łańcuchów dystrybucji żywności.

Czytaj dalej…

Projekt realizowany będzie do grudnia 2021 i współfinansowany jest ze środków European Cultural Foundation.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *