Dlaczego zachowywać własne nasiona?

  • by

Dawno dawno temu, gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia i uprawiać ziemię, zaczęła się historia zachowywania nasion. I choć wiele się zmieniło na przestrzeni wieków, to nadal zachowywanie własnych nasion jest manifestacją niezależności, dbania o tradycję oraz wdzięczności dla roślin, które nas żywią. Kto zadba lepiej o nasze nasiona niż my sami? My, wraz ze znajomymi rolnikami i ogrodnikami, znamy historię naszych nasion i wiemy, jakich warunków potrzebują. Żadne nasiono nie jest dla nas anonimowe.

Zachowywanie własnych nasion daje nam bezpieczeństwo i pewność, że będziemy mieli co jeść i będziemy wiedzieć, co jemy. Nie wiemy, co się będzie działo na rynku nasiennym i czy będzie możliwe zakupienie w kolejnych latach nasion naszej ulubionej odmiany pomidorów. Dla wielu osób zachowywanie nasion daje wielka frajdę

i satysfakcję. Daje również pole do obserwacji i eksperymentów. Zachowane piękne nasiona są skarbem i powodem do dumy; mogą stać się bezcennym prezentem. Dobre pożywienie powstaje z dobrych nasion. Skąd wziąć dobre nasiona na początku tej przygody? Możemy zakupić ekologiczne certyfikowane nasiona ulubionych roślin, zdobyć nasiona starych odmian z banków nasion, domów nasion czy małych firm nasiennych, a także poprosić o nie znajomych rolników i ogrodników.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zniknęło bezpowrotnie wiele odmian warzyw, a co za tym idzie, zmniejszyła się różnorodność dostępnego pokarmu roślinnego. ,,Wieki temu ludzie uprawiali ponad 2000 gatunków roślin. Obecnie 70% światowej konsumpcji oparte jest na 9 gatunkach (pszenica, kukurydza, ryż, ziemniaki, jęczmień, owies, maniok, soja, trzcina cukrowa)”*. Zachowując nasiona i wiedzę o ich zachowywaniu, pracujemy na rzecz bioróżnorodności. Mamy możliwość przyczynić się do zachowania danej rośliny, tak byśmy my i przyszłe pokolenia mogli się nią cieszyć. Dzięki bioróżnorodności nasza uprawa jest bezpieczniejsza, bo bardziej odporna na choroby i warunki klimatyczne. Jest bardziej atrakcyjna dla zapylaczy, mikroorganizmów, a także dla oka.

Rośliny, które urosną z zachowanych i zasianych przez nas nasion, będą miały lepszy smak, zapach i wartości odżywcze. Uprawa z własnych nasion zapewni nam lepsze zbiory, ponieważ rośliny będą miały możliwość użycia swej inteligencji – zaadaptowania się do warunków uprawy, gleby i mikroklimatu.

Trudno obcować z nasionami, nie obdarzając ich uczuciami. Wiele nasion urzeka swym pięknem, fakturą czy inteligencją. Jeśli pomidory danej odmiany bardzo nam smakowały i marzymy, aby w kolejnym roku znowu móc ich skosztować, z uwagą i troską będziemy zachowywać nasiona i opiekować się nimi. Dostaniemy możliwość wejścia w głębsze relacje z nasionami, roślinami i przyrodą. Mogą się również pojawić ważne relacje z innymi osobami zachowującymi własne nasiona.

Zachowując nasiona okazujemy szacunek dla wcześniejszych pokoleń ludzi, dzięki którym mamy dziś dostęp do nasion. To dzięki ich pracy i trosce wiele roślin jest z nami do dziś.

Autorką tekstu jest Wioletta Olejarczyk. Tekst ukazał się pierwotnie w publikacji stworzonej przez zespół Agro-Perma-Lab na zlecenie Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, pt. ,,Nasiona w naszych rękach – praktyka i edukacja” chronionej licencją Creative Commons 4.0 – uznanie autorstwa.

Tekst ukazał się także na łamach publikacji ,,Nasiona w naszych rękach”.

*http://pw.ihar.edu.pl/blog/2018/11/12/dawne-gatunki-i-odmiany-zboz-zrodlem-bioroznorodnosci/

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *