Premiera WebDoc MUZEUM SUPERMARKETU – już wkrótce!

  • by
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
I OTRZYMUJ POWIADOMIENIA

Imię
Nazwisko
Email
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

*Wpisując swoje dane, zgadzasz się na warunki naszej Polityki Prywatności

Zapisz datę! 22 lipca 2021. Odbędzie się premiera webdocu Supermarket Museum! Projekt ma na celu odpowiedzieć na pytania: „jak możemy żyć RAZEM w określonych granicach naszych ekosystemów?”, „Jak sprawić, by zjawisko wzajemnych powiązań działało na naszą korzyść, a nie przeciwko nam?”. Grupa artystów, liderów agroekologii i permakultury oraz wolontariuszy stworzyła internetową wystawę audiowizualną (webdoc) „The Supermarket Museum”. Wystawa jest w fazie finalizacji, więc już można zapisać datę jej premiery (22.07.2021).

Pierwsza „ścieżka” w muzeum przewrotnie bada i artystycznie interpretuje „kulturę supermarketów”: jej modus operandi oparty na wygodzie, monokulturze i zysku, który niweczy społeczne, ekonomiczne i ekologiczne wartości solidarności. W przeciwieństwie do tej dominującej kultury, druga „ścieżka” muzeum („Ogród w Twoich rękach”) opisuje istniejące, udane alternatywy – oparte na suwerenności żywieniowej i solidarności, w których uprawa własnej żywności staje się żywą społeczną regeneratywnych i ekologicznych zasadach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź jeden z poniższych linków:

KONTEKST POWSTANIA WEB-DOCU

Jedzenie to jedna z podstawowych potrzeb każdej istoty ludzkiej. Nadchodzący kryzys żywnościowy nie jest fikcją. Dominujący obecnie model rolnictwa przemysłowego tworzy niebezpiecznie wątłe społeczeństwa i ekosystemy. Skupia się on bowiem na wyeliminowaniu rolników, globalizacji obszarów wiejskich i ich przekształceniu w globalne fabryki żywności. Skumulowane negatywne skutki jego oddziaływania, prowadzące do wyczerpywania zasobów naturalnych, w niepokojący sposób pozostają jednak niezauważone przez znacznączęść społeczeństwa.

Potrzebujemy rozwiązań, które umożliwią produkowanie i cieszenie się zdrowszym jedzeniem, życiem w zgodzie z naturą i jej rytmem oraz uzdrowienie planety, żeby i ona mogła nas uzdrawiać. Pandemia COVID-19, masowe migracje oraz kryzys klimatyczny jak nigdy dotąd pokazują, że musimy szukać nowych rozwiązań, a także wykorzystywać te, które już istnieją. Na całym świecie nowe inicjatywy działające na skraju mainstreamu albo w niszowych obszarach torują drogę dla dostrojenia nowego, bardziej wrażliwego i świadomego ekologicznie społecznego DNA do biosfery naszej planety.

Muzeum Supermarketu i Jadalne Miasto Warszawa powstały w ramach współpracy dwóch podmiotów: Fundacji Agro-Perma-Lab i Biennale Warszawa. Proponujemy dwie różne refleksje dotyczące tego, jak możemy się na powrót uniezależnić od wielkiego przemysłu spożywczego oraz rozwijać i wspierać miejskie rolnictwo i ogrodnictwo, lokalne inicjatywy żywnościowe oraz rolniczki i rolników, którzy doceniają założenia regeneracji i ekologii. Małe wizje mają znaczenie. Splatanie ze sobą naszych kreatywnych wyobraźni ma potencjał, żeby przekierować pojęcie „wzrostu” na rozwiązania niematerialne, niedestrukcyjne i nienastawione na zysk. Wykorzystajmy go. 

PARTNERZY PROJEKTU

Projekt realizowany będzie do grudnia 2021 i współfinansowany jest ze środków Culture of Solidarity Fund – European Cultural Foundation (FB / Twitter).  Informacje o projekcie w języku angielskim TUTAJ.

Projekt jest międzynarodową współpracą sieci praktyków permakultury i agroekologii, artystów i wolontariuszy i bierze w nim udział 5 organizacji: 
Asociación La Bolina z Hiszpanii, 
Permakultura na Ukrainie
Lebende Samen – Living Seeds z Niemiec, 
Asociace místních potravinových iniciativ z Czech oraz 
Fundacja Agro-Perma-Lab z Polski – organizacja koordynująca. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *