Nabór: Akademia Miasta 06 / Miasta wrażliwe – Kwestia Żywności

  • by

Fundacja Agro-Perma-Lab wspólnie z Fundacją Malta zapraszają do udziału w Akademii Miasta – 5-weekendowym cyklu poświęconemu tematowi „Miast Wrażliwych”. Bezpłatny kurs dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyką tworzenia miast wrażliwych, działaniem na rzecz ich mieszkanek i mieszkańców oraz adaptowaniem rozwiązań ekocentrycznych, w czasie planetarnej zmiany. W programie rozmowy i warsztaty z ekspertkami i praktykami. Edukatorki APLab pojawią się gościnnie w Akademii podczas Zjazdu II, zadedykowanemu Kwestii Żywności.

DLA KOGO?

Tegoroczna edycja Akademii Miasta jest programowana z myślą o wszystkich zainteresowanych refleksją nad tworzeniem miast wrażliwych w kontekście zmian klimatu oraz oddolnymi i administracyjnymi działaniami dla ich mieszkanek i mieszkańców. Zapraszamy zarówno miejskich aktywistów, animatorki, architektów, badaczki i urzędników, jak i studentów i absolwentki kierunków humanistycznych i artystycznych. 

JAKIMI METODAMI?

Podczas pięciu całodniowych, weekendowych zjazdów, wspólnie z uczestnikami i uczestniczkami Akademii, poprzez formułę wykładów, spacerów performatywnych, spotkań oraz warsztatów, będziemy przyglądać się już istniejącym i poszukiwać nowych rozwiązań społecznych, infrastrukturalnych i animacyjnych dla miast wrażliwych. Chcemy, by Akademia Miasta stała się przestrzenią, w której wiedza spotyka się z twórczymi praktykami. Pragniemy poznać ze sobą studentów oraz przedstawicielki i przedstawicieli różnych grup zawodowych, którzy mają wpływ zarówno na procesy administracyjne, animacyjne jak i edukacyjne mieszkańców i mieszkanek miast. Na pięciu weekendowych spotkaniach – razem z zaproszonymi projektantkami i badaczami – będziemy wspólnie trenować naszą ekologiczną troskę. Swoją wyobraźnię oraz wiedzę zdobytą w ramach Akademii uczestnicy będą mogli wykorzystać podczas grupowej, twórczej pracy nad lokalnymi studiami przypadku. Po kursie spróbujemy wdrożyć je w życie!

PROGRAM ZJAZDU II Z AGRO-PERMA-LAB: KWESTIA ŻYWNOŚCIOWA

W ostatnich latach coraz wyraźniej widać odrodzenie zainteresowania miejskim rolnictwem. Jedną z przyczyn, na którą wskazują eksperci, jest wzrost świadomości dla znaczenia rozbudowanej sieci żywnościowej w miastach lub w jego bliskiej odległości. Po pierwsze, ma to związek z dostrzeżeniem, że produkcja żywności, zwłaszcza w kontekście łańcucha dostaw, wzmaga problem, jakim jest wzrost śladu ekologicznego. Po drugie, kwestia zapewnienia suwerennej polityki żywnościowej na poziomie miejskim lub regionalnym, stanowi kontrę do wielkoprzemysłowej, monokulturowej praktyki rolnictwa, która przyczynia się do zanieczyszczania środowiska, wyjaławiania gleby i . W trakcie dwudniowego zjazdu uczestniczki i uczestnicy zapoznają się z działaniami proponowanymi na gruncie „nowego kooperatyzmu”; poćwiczą, w jaki sposób mogą wyglądać alternatywne przepływy między miastem i wsią w kontekście żywnościowym, jak i zdobędą wiedzę na temat praktyk, które będą mogły zastosować w swoich działaniach.

Prowadzenie: Fundacja Agro-Perma-Lab: Joanna Bojczewska, Klaudia Kryńska

Dlaczego Akademię Miasta organizuje Fundacja Malta?

Malta Festival Poznań od 30 lat zamienia przestrzeń publiczną w miejsce spotkań ludzi i realizacji działań artystycznych. Od siedmiu lat w ramach festiwalu prowadzimy artystyczno-społeczny program Generator Malta. Zainicjowaliśmy działania w kilku ogrodach społecznościowych i zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów artystycznych w przestrzeni publicznej, dedykowanych miastu i jego obywatelom. Podczas Akademii Miasta chcemy dzielić i wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.Akademia Miasta to projekt realizowany przez Fundację Malta w ramach programu Szkoła Widza, przy wsparciu finansowym Miasta Poznania.

www.malta-festival.pl
Zapraszamy! 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *