Permakultura – materiały edukacyjne w języku ukraińskim

PERMAKULTURA NA UKRAINIE to stowarzyszenie założone w 2013 roku w celu promocji permakultury na Ukrainie; wspierania ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego; rozwoju ekowiosek i bioregionów. Organizacja stara się zjednoczyć wysiłki tych, którzy już z powodzeniem stosują techniki permakultury w swoich domach i dać im możliwość wymiany doświadczeń, w tym z nowicjuszami w temacie. W odpowiedzi na kryzys migracyjny, sieć koordynowała też projekt “Zielona Droga Ukrainy” (Green Road)

Organizacja stworzyła bogatą bibliotekę materiałów edukacyjnych, m.in.:

  • Bezpłatny cykl 20 filmów z teoretyczną częścią PDC online, do której w tym roku dostęp jest za darmo
  • Serię webinariów z tematów uprawy żywności w permakulturze “Sekrety Sezonów” (5 filmów i stron z pisemnymi poradami)
  • 4 filmy z GEN, Global Ecovillege Network Ukrainy, z podstawowymi informacjami na temat uprawy żywności.

Wiele dodatkowych bezpłatnych materiałów edukacyjnych można znaleźć na stronie organizacji www.permaculture.in.ua.


Permakultura na Ukrainie od 2011 co roku realizuje PDC – Permaculture Design Certificate, i zorganizowała już dwa szkolenia dla nauczycieli permakultury, ostatnie w 2020 roku z Candelą Vargas z Hiszpanii. W ramach podnoszenia kompetencji nauczycieli zgodnie z podejściem Rosemary Morrow, organizacja przetłumaczyła też ukraiński przewodnik “Permaculture Teaching Matters” i wiele innych poradników.


Permakultura na Ukrainie współpracowała z Agro-Perma-Lab przy projekcie Muzeum Supermarketu: Living Together within Limits, w tym przy produkcji web-docu i interaktywnej mapy Ogród w Twoich Rękach i Międzynarodowego Forum Edukatorów Permakultury.