”Już od pierwszego dnia było jasne, że możemy zapomnieć o standardowym szkoleniu” – wspomnienia Marceli z treningu w Hiszpanii

W październiku 2022 wzięłam udział w tygodniowym treningu “Przemyśleć organizacje od nowa” organizowanym w inicjatywie “La Bolina” we współpracy z organizacją Ulex South w Andaluzyjskiej wiosce, Saleres, w prowincji Granada. 

Trening był przeznaczony dla osób, które działają w formalnych i nieformalnych organizacjach czy kolektywach w celu wzmocnienia ich wielu umiejętności, które są pożądane przy pracy w grupach ludzi.

Już od pierwszego dnia było jasne, że możemy zapomnieć o standardowym szkoleniu, polegającym na odbiorze przekazu mówionego i robieniu notatek. Przez większość czasu, w moim odczuciu, zadania indywidualne, w grupach, w parach działy się w ruchu lub w jakichś układach pozwalających na swobodny ruch, co bardzo pozytywnie wpłynęło na moje skupienie i utrzymywanie pełnej uważności na to, co się wokół działo.

Poprzez układ naszych ciał reprezentowaliśmy, czym jest dla nas wsparcie.

Wskakiwaniem w różne pola wyrażaliśmy, czym jest dla nas strefa komfortu, strefa uczenia się, a czym strefa paniki. 

Prezentacja idei Marceliny na temat swojego projektu

Leżeliśmy na boisku do koszykówki przed centrum edukacyjnym La Bolina, wsłuchując się w prowadzoną medytację i odnajdując wewnętrzny spokój. 

Przechadzaliśmy się po ,,bazarze” na którym każdy mógł zaprezentować z jakiej przyjechał organizacji na artystycznym kolażu zdjęć i napisów. 

Przebywając w ogrodzie słuchaliśmy, jak zorganizować permakulturowy ogród.

Chodząc po górach praktykowaliśmy uważność na świat, a następnie w parach na drugiego człowieka.

Jednak ćwiczenie, które najbardziej zapadło mi w pamięć, polegało na odnajdywaniu się w roli leader’a.

Na początku mieliśmy rozproszyć się w przestrzeni, a potem na znak nagle przystanąć. Na granicach mocno niekonwencjonalnego kształtu, który stworzyliśmy jako grupa kilkunastu osób, po kolei osoby na skrajnych punktach miały być LEADER’ami. Ich zadaniem było bez słów pokazać jakiś ruch tyłem do grupy, który cała grupa miała powtórzyć, i w dowolnym momencie rola leader’a miała przejść na kolejną osobę. Tylko pytanie, kto był następny? Kształt był tak nieregularny, że czasami nie było to oczywiste! Śmiechy, chichy, staraliśmy się jak mogliśmy wykonać zgrabny taniec. Czasami szło to sprawnie, jednak czasami nikt nie wiedział, kto jest tym leaderem i co właściwie mamy robić! 

W pewnym momencie wydawało mi się, że padło na mnie, więc zaczęłam pokazywać jakiś ruch. Jakie było moje zaskoczenie, jak obróciłam się, i nikt wcale go nie wykonywał, bo to inna osoba obok pomyślała tak samo, jak ja! Przeszła przeze mnie fala emocji – ekscytacji z posiadania kontroli, lekkie rozczarowanie z (szybkiego) utracenia jej, szczypta wstydu z niezgrania się z innymi, i wiele innych… Dzięki temu mogłam przeanalizować, jaka była moja rola w mojej nieformalnej grupie osób, i jak niektóre emocje, nazbierane przez miesiące wspólnych działań w Polsce, powtórzyły się w tym ćwiczeniu gdzieś w Andaluzji.

To właśnie to ćwiczenie powtórzyłam ze studentami EUL’u, Ekologicznego Uniwersytetu w Grzybowie, którego sama jestem studentką, na prezentacji zdobytych doświadczeń z treningu w Andaluzji. Nasi znajomi z kursu szybko załapali, czym jest to embodied learning (uczenie się poprzez działania związane z ciałem) i docenili, że nie tylko opowiedziałam o swoim warsztacie w formie prezentacji, ale też udało się przekazać tą metodologię.

Ogólnie z treningu wynoszę sporą dawkę wiedzy i doświadczeń związaną z programem treningu, ale również ze znajomości z innymi uczestnikami, z obserwacji świetnych prowadzących – Marii i Ruth, z bycia w przepięknym miejscu jakim jest La Bolina i uczeniu się o jego funkcjonowaniu, z codziennej praktyki uważności, która wbrew pozorom niesamowicie łączy się z opanowaniem potrzebnym przy pracy zespołowej.

Marcela Narkiewicz

Spotkanie na temat warsztatów w Hiszpanii zorganizowane przez Marcelinę i Izę w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym
Bazar kolaży przygotowanych przez organizacje i inicjatywy biorące udział w warsztatach

Trening odbył się w ramach projektu Erasmus+, którego celem było wzmacnianie osób działających edukacyjnie na obszarach wiejskich – osób związanych z oddolnym aktywizmem, lokalnymi organizacjami pozarządowymi, grupami nieformalnymi. Więcej o podsumowaniu projektu przeczytasz <<TUTAJ>>.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Empowering sustainable and citizen-led transformation in rural communities through adult education” finansowanego przez Unię Europejską.