Czy kobiety mogą zmienić system żywnościowy? Gdzie tkwi źródło ich największej siły? Jakie napotykają przeszkody? Jakimi narzędziami dysponują? Jak mogą łączyć różne inicjatywy, aby wzmacniać ich znaczenie?
Debata w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie: „Kobiety, żywność i lokalna polityka – jak zwiększać nasz wpływ na rzeczywistość?”
W dniu 25 lutego 2024 r. na terenie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie odbędzie się debata, na temat wpływu kobiet na lokalne polityki żywnościowe oraz możliwości zmian w organizacji produkcji i dystrybucji żywności.
W wydarzeniu wezmą udział lokalne ekspertki zajmujące się na co dzień sprawami społecznymi i żywnością:
Marzena Kapuścińska – dyrektorka Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Płocka, wcześniej prezeska Funduszu Grantowego dla Płocka, koordynatorka prac nad Polityką Kulturalną Płocka do 2030 r. i wnioskiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla Płocka.
Aldona Cybulska – dawna pracownica COTEX, szefowa słynnego strajku dziewiarek, obecnie kieruje Bankiem Żywności w Płocku.
Agnieszka Makowska – członkini Koalicji Żywa Ziemia, rolniczka agroekologiczna prowadząca gospodarstwo Zielona Rzodkiewka, wieloletnia koordynatorka programów wspierających rozwój rolnictwa w krajach Azji Centralnej.
Tematem debaty będą zagadnienia dotyczące roli kobiet w kształtowaniu polityki żywnościowej oraz sposobów zwiększania ich wpływu na rzeczywistość. Przewidziane pytania ogólne do wszystkich trzech specjalistek będą dotyczyć m.in. sprawczości kobiet w większych organizacjach ruchu społecznego oraz ich roli w transformacji systemu żywnościowego.
Planowana jest dyskusja z udziałem zaproszonych osób oraz sesja pytań i odpowiedzi. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w “Arce” obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez formularz zapisowy, dostępny na stronie internetowej Fundacji Agro-Perma-Lab oraz pod linkiem https://bit.ly/debata-rejestracja.
Wydarzenie będzie transmitowane on-line na Facebooku @Kobiece Mosty i @Agro-Perma-Lab
Debata będzie połączona z premierą publikacji „KOBIECE MOSTY – jak kobiety działają na rzecz lokalnej żywności”, która przybliża zagadnienie systemu żywnościowego i omawia, jak kobiety działają na rzecz poprawy dostępu do wysokiej jakości żywności.
AGENDA:
Premiera publikacji i prezentacje projektów wojewódzkich
11:15 Powitanie
11:35 Prezentacja publikacji
11:55 Prezentacja projektów
12:55 Dyskusja
Przerwa kawowa
Debata
14:30-15:30 dyskusja z udziałem zaproszonych gościń
15:30-16:00 Q&A
Debata jest częścią projektu „Kobiece Mosty: jak budować współpracę pomiędzy miastem a wsią w kontekście żywności” realizowanego przez Fundację Agro-Perma-Lab. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.