Kobiece Mosty: Debata „Kobiety, żywność i lokalna polityka – jak zwiększać nasz wpływ na rzeczywistość?”

Czy kobiety mogą zmienić system żywnościowy? Gdzie tkwi źródło ich największej siły? Jakie napotykają przeszkody? Jakimi narzędziami dysponują? Jak mogą łączyć różne inicjatywy, aby wzmacniać ich znaczenie?

Debata w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie: „Kobiety, żywność i lokalna polityka – jak zwiększać nasz wpływ na rzeczywistość?”

W dniu 25 lutego 2024 r. na terenie Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego w Grzybowie odbędzie się debata, na temat wpływu kobiet na lokalne polityki żywnościowe oraz możliwości zmian w organizacji produkcji i dystrybucji żywności.

W wydarzeniu wezmą udział lokalne ekspertki zajmujące się na co dzień sprawami społecznymi i żywnością:

🌿 Marzena Kapuścińska – dyrektorka Wydziału Kultury i Wspierania Inicjatyw Społecznych Urzędu Miasta Płocka, wcześniej prezeska Funduszu Grantowego dla Płocka, koordynatorka prac nad Polityką Kulturalną Płocka do 2030 r. i wnioskiem o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 dla Płocka.

🌿 Aldona Cybulska – dawna pracownica COTEX, szefowa słynnego strajku dziewiarek, obecnie kieruje Bankiem Żywności w Płocku.

🌿 Agnieszka Makowska – członkini Koalicji Żywa Ziemia, rolniczka agroekologiczna prowadząca gospodarstwo Zielona Rzodkiewka, wieloletnia koordynatorka programów wspierających rozwój rolnictwa w krajach Azji Centralnej.

Tematem debaty będą zagadnienia dotyczące roli kobiet w kształtowaniu polityki żywnościowej oraz sposobów zwiększania ich wpływu na rzeczywistość. Przewidziane pytania ogólne do wszystkich trzech specjalistek będą dotyczyć m.in. sprawczości kobiet w większych organizacjach ruchu społecznego oraz ich roli w transformacji systemu żywnościowego.

Planowana jest dyskusja z udziałem zaproszonych osób oraz sesja pytań i odpowiedzi. Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc w “Arce” obowiązuje wcześniejsza rejestracja poprzez formularz zapisowy, dostępny na stronie internetowej Fundacji Agro-Perma-Lab oraz pod linkiem https://bit.ly/debata-rejestracja.

Wydarzenie będzie transmitowane on-line na Facebooku @Kobiece Mosty i @Agro-Perma-Lab

Debata będzie połączona z premierą publikacji „KOBIECE MOSTY – jak kobiety działają na rzecz lokalnej żywności”, która przybliża zagadnienie systemu żywnościowego i omawia, jak kobiety działają na rzecz poprawy dostępu do wysokiej jakości żywności.

AGENDA:

➡️ Premiera publikacji i prezentacje projektów wojewódzkich
11:15 Powitanie
11:35 Prezentacja publikacji
11:55 Prezentacja projektów
12:55 Dyskusja

Przerwa kawowa

➡️ Debata
14:30-15:30 dyskusja z udziałem zaproszonych gościń
15:30-16:00 Q&A

Debata jest częścią projektu „Kobiece Mosty: jak budować współpracę pomiędzy miastem a wsią w kontekście żywności” realizowanego przez Fundację Agro-Perma-Lab. Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG w ramach programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.