Kobiece Mosty w Grzybowie

W październiku pisałyśmy o rozpoczęciu rekrutacji do naszego programu rozwojowo-edukacyjnego Kobiece Mosty. Program nadal trwa, a uczestniczki są już po pierwszym Zjeździe, który odbył się w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie w dniach 3-6 marca 2023 roku.

Razem z uczestniczkami spotkałyśmy się z Ewą i Peterem Stratenwerthami. Na początku przywitała nas Ewa, która opowiadając nam swoją historię, pokazała wartości takie jakie siostrzeństwo i siła kobiet. Następnie Peter oprowadził nas po gospodarstwie, serowarni i piekarni, dzieląc się przy tym ideami, które przyświecają codziennej pracy w Grzybowie. Nie była to jedyna wizyta studyjna, ponieważ odwiedziłyśmy także gospodarstwo Zielona Rzodkiewka prowadzone przez Agnieszkę Makowską, gdzie uczestniczki mogły poznać perspektywę rolniczki na Rolnictwo Wspierane przez Społeczność.

Program zjazdu był bardzo intensywny, a uczestniczki zostały wprowadzone w wiele interesujących tematów: agroekologia i suwerenność żywnościowa, krótkie łańcuchy dostaw oraz jadalne miasta. Gruntownie przyjrzałyśmy się także systemowi żywnościowemu – z perspektywy praw człowieka, kobiet, środowiska naturalnego, klimatu, polityki czy lokalnego zaangażowania.

Ważnym elementem zjazdu był warsztat z metody Design Thinking i pierwsze wspólne prace nad lokalnymi projektami. W trakcie tych prac mogłyśmy się przekonać, jak wspaniałą i różnorodną grupę kobiet udało nam się zebrać w jednym miejscu. Czekamy z niecierpliwością na lokalne projekty, które zapowiadają się wyjątkowo bujnie.

W trakcie tych czterech dni znalazł się także czas na poranny rozruch i wieczorną integrację oraz regeneracyjne zajęcia z ciałem.

Teraz przed uczestniczkami wojewódzkie spotkania Latającej Szkoły oraz praca nad lokalnymi projektami skupionymi na żywności.

Zainteresowanych naszym projektem zapraszamy na Facebook Kobiece Mosty.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.