Polskie Stanowisko Agroekologii – dołącz głos Twojej organizacji

Do 31.07.2022 możecie dołączyć swój głos w konsultacjach Stanowiska Agroekologii, dokumentu, który określa Agroekologię w polskim kontekście. 


STANOWISKO

To próba obrony zawartej w postulatach agroekologii całościowej, złożonej wizji transformacji rolnictwa i systemów rolno-żywnościowych, która uwzględnia ich społeczne, ekologiczne, ekonomiczne i polityczne aspekty oraz sprzeciwia się koniunkturalnemu, utylitarnemu i fragmentarycznemu wykorzystaniu tego pojęcia dla nazywania praktyk, które cementują status quo systemów żywnościowych. To także próba określenia, jak koncepcja agroekologii może odpowiadać na specyficznie polski problemy i potrzeby.


PROCES

Proces prac nad stanowiskiem (deklaracją) agroekologii rozpoczęła w 2019 roku 20-osobowa grupa uczestników pierwszego 10-dniowego Szkolenia z Agroekologii „Agro-Perma-Lab” w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym, we współpracy ze Schola Campesina
Przez następne dwa lata (2020-2022) trwały prace nad treścią stanowiska m.in podczas pracy grupy roboczej na Forum Suwerenności Żywnościowych; tworzenia i finalizacji dokumentu podjęła się Koalicja Żywa Ziemia.  

„Ponieważ dążymy do stworzenia dokumentu, który będzie cieszyć się szerokim poparciem organizacji społeczeństwa obywatelskiego, zachęcamy również do wzięcia udziału w fazie konsultacji. Dokument jest dostępny tutaj. Uwagi prosimy zostawiać w formie komentarzy lub przesyłać na mój adres mailowy, w treści maila lub załączniku. Na uwagi czekamy do 31.07.” – Koalicja Żywa Ziemia

Po zakończeniu procesu konsultacji opublikujemy Stanowisko i będziemy zachęcać do jego podpisania. Z pytaniami, prosimy kontaktujcie się bezpośrednio z Joanną Perzyną <joannaperzyna@gmail.com>, która opiekuje się procesem konsultacji.