Polska Szkoła Agroekologii to dwuetapowy projekt obejmujący działania sieciujące i edukacyjne w zakresie agroekologii i zmiany systemu rolno-spożywczego.
Etap pierwszy polegał na przygotowaniach i udziale w Forum Agroekologii Społeczności BILIM w Turcji.
Fundacja Agro-Perma-Lab jako aktywna członkini społeczności BILIM, uczestniczyła w dniach 10 -14 lipca 2023 r. w Forum Agroekologii w Turcji. Forum miało na celu m.in. wzmocnienie relacji i współpracy wśród organizacji członkowskich, a także wspólną pracę nad rozwojem platformy internetowej BILIM. Miałyśmy także okazję uczestniczyć w niesamowitych wizytach terenowych w gospodarstwie, ogrodzie społecznym i kooperatywnej przetwórni.
Rezultaty:
– Narzędziownik Edukatorów Agroekologii KLIK
– Raport z Forum w języku polskim KLIK i angielskim KLIK
– Rozmowa Wioletty Olejarczyk i Barbary Kurek z Agro-Perma-Lab z Anną Jakubowską z Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie o ich wrażeniach z pobytu na Forum Agroekologii Społeczności BILIM w Turcji – odsłuchaj w Spotify KLIK lub Spreakerze KLIK
Etap drugi to zjazd Polskiej Szkoły Agroekologii w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie w dniach 29.09. – 02.10.2023
Nasza szkoła to szkoła bez ścian, w której najważniejsze są relacje, tworzenie społeczności i wymiana wiedzy, doświadczeń oraz praktyk dotyczących agroekologii między osobami eksperckimi i uczestniczącymi w programie.
Wspólne 4 dni spędziliśmy na poznawaniu miejsca, jego okolic i siebie nawzajem. Mieliśmy wiele zajęć dotyczących m.in. idei jadalnych miast, głębokiej ekologii, globalnego systemu żywnościowego, bioróżnorodności. Odwiedziliśmy 3 bardzo różne gospodarstwa i zanurzyliśmy ręce w ziemi. Pomimo intensywności zajęć, znalazł się czas na poranne improwizacje, wieczorny odpoczynek i wiele przerw kawowych bogatych w rozmowy i przekąski. Każdego dnia, w każdej chwili towarzyszyła nam agroekologia, którą zgłębialiśmy na różnych poziomach i w różnych wymiarach.
Więcej o zjeździe przeczytaj na łamach Zielonych Wiadomości.
W ramach Polskiej Szkoły Agroekologii odbył się webinar “Bioregion Kraina Wygasłych Wulkanów – jak tworzyć społeczność wokół bliskich nam wartości” prowadzony przez Danutę Nowak i Dariusza Matusiaka z Domu Spotkań Twórczych Ptasia Dolina.
Webinar jest dostępny na Vimeo i Youtube.
Projekt powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.
Koordynatorki projektu: Wioletta Olejarczyk i Barbara Kurek
Wsparcie administracyjne: Klaudia Kryńska
MATRONAT MEDIALNY: Zielone Wiadomości
MATRONAT: Ekologiczny Uniwersytet Ludowy w Grzybowie, Koalicja Żywa Ziemia, Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne ZIARNO, Schola Campesina