Rozpoczynamy rekrutację do dziewczyńskiego projektu: Kobiece Mosty

Cieszymy się, że zaczynamy nową przygodę i zapraszamy wszystkie chętne kobiety, które chcą działać na rzecz lepszej żywności, do uczestnictwa w bezpłatnym programie edukacyjno-rozwojowym.

Dlaczego Kobiece Mosty?

Żywność to nieodłączny element naszej codzienności; jeden z niewielu, który łączy nas niezależnie od kultury, miejsca zamieszkania czy wieku. To od żywności zależy nasze zdrowie, ale również stan planety, która jest naszym domem i ogrodem.

Obecny system żywności jest skomplikowany, wielopoziomowy i zglobalizowany. Podczas gdy jeszcze sto lat temu przede wszystkim opierał się na lokalnych sieciach sprzedaży, obecnie obejmuje cały szereg elementów: od eksploatowania paliw kopalnych, poprzez produkcję nasion i maszyn, aż do problemu z marnowaniem tysięcy ton żywności.

Samo rolnictwo jest nadal domeną mężczyzn, przynajmniej na papierze. W Polsce zaledwie 20% gospodarstw prowadzonych jest przez kobiety, a większość ich pracy na wsi jest “niewidzialna” – często nie otrzymują za nią wynagrodzenia, a także nie posiadają zabezpieczenia na przyszłość, np. w formie prawa do ziemi.

Jednocześnie kobiety są często aktywnymi uczestniczkami życia społecznego na wsi, o czym świadczy istnienie ponad dziesięciu tysięcy Kół Gospodyń Wiejskich. Kobiety z obszarów wiejskich stanowią niezwykły potencjał dla zmiany systemu żywności na bardziej zrównoważony i skierowany na długotrwałą troskę o ludzi i o środowisko naturalne.

Kobiety nadal są przede wszystkim odpowiedzialne za dietę swoich rodzin i bliskich osób. To one podejmują decyzję, gdzie i jakie produkty kupić. Jednocześnie dostęp do wiedzy na temat pochodzenia żywności i sposobów jej produkcji jest ograniczony.

Również w miastach kobiety są osobami najbliżej związanymi z żywnością, dlatego nasz program kierujemy również do mieszkanek większych miejscowości. 

Ze względu na to, że system żywności został w znacznym stopniu zmonopolizowany, relacja pomiędzy miastem a wsią uległa cichej degradacji. Dlatego nasz program ma być mostem pomiędzy kobietami z miasta i obszarów wiejskich. Chcemy przyjrzeć się sobie nawzajem, poznać i przełamać utarte stereotypy. Przybliżyć nasze perspektywy i uświadomić sobie, że troska o siebie nawzajem i o planetę jest naszym wspólnym interesem.

Tym, co pokaże nam, jak wiele nas w rzeczywistości łączy, będzie żywność.

Na czym polega program?

Program ma na celu przygotowanie kobiet do podjęcia lokalnych działań na rzecz lepszych systemów produkcji i konsumpcji żywności: takich, które zapewnią nam zdrowe, pełnowartościowe i dostępne cenowo produkty, jednocześnie dbając o środowisko naturalne i przyszłość planety.

W programie weźmie udział kameralne grono uczestniczek. Będą to 24 kobiety z czterech województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego i podlaskiego. Wezmą one udział w spotkaniach ogólnopolskich i wojewódzkich, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę z zakresu systemu żywności, jego wpływu na prawa człowieka i środowisko naturalne, alternatywnych idei dotyczących produkcji i konsumpcji żywności, a także metod realizacji lokalnych projektów społecznych.

Wspólne spotkania i udział w warsztatach pozwolą lepiej poznać różne perspektywy dotyczące systemu żywności, ale również ról, które kobiety pełnią w środowiskach miejskim i wiejskim.

 W ramach programu uczestniczki:

  • wezmą udział w dwóch 4-dniowych ogólnopolskich zjazdach (marzec 2023 i luty 2024);
  • wezmą udział w dwóch 2-dniowych spotkaniach wojewódzkich (pomiędzy marcem i wrześniem 2023);
  • otrzymają pełną dawkę wiedzy na temat systemu żywności, alternatywnych rozwiązań i realizacji własnych projektów;
  • nauczą się zdefiniować głębiej własne potrzeby oraz potencjały, które mogą zostać
     wykorzystane w dalszych działaniach i pracy;
  • przygotują lokalny projekt skupiony na żywności i zrealizują go przy wsparciu mentorki;
  •  wybrane inicjatywy otrzymają dofinansowanie do jego realizacji!

Warunki udziału:

Udział w programie jest bezpłatny.

Osoby uczestniczące w programie zobowiązują się do:

– zapoznania się z regulaminem programu i jego akceptacji;

– udziału we wszystkich spotkaniach stacjonarnych;

– przygotowania w grupach projektu skupionego na żywności;

– bieżącej komunikacji z koordynatorkami programu.

Zgłoś się koniecznie, jeśli:

  • jesteś kobietą;
  • masz od 20 do 50 lat;
  • pochodzisz z jednego z województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, podlaskiego;
  • chcesz mieć większy wpływ na to, skąd pochodzi i jak produkowana jest żywność – innymi słowy, chcesz wiedzieć, że to, co jesz, jest zdrowe i nie niszczy planety;
  • możesz wziąć pełny udział w spotkaniach, które odbędą się w ramach programu.

Czego się nauczysz?

Program edukacyjno-rozwojowy, który oferujemy w ramach Kobiecych Mostów, ma charakter holistyczny. Oznacza to, że poruszymy wiele tematów, które są związane z produkcją i konsumpcją żywności w sposób bardziej lub mniej oczywisty.

W programie:

  • nauczysz się, jak ważne jest to, co jemy – zarówno dla nas samych, dla osób, które produkują żywność, jak i środowiska naturalnego;
  • dowiesz się, czym są m.in. suwerenność żywnościowa, rolnictwo wspierane przez społeczność i agroekologia;
  • poznasz metody pracy projektowej (design thinking);
  • razem z innymi kobietami stworzysz projekt skupiony wokół żywności;
  • weźmiesz udział w warsztatach, które pomogą Ci lepiej określać własne potrzeby i potencjały;
  • oprócz zdobywania wiedzy i umiejętności, będziesz również tańczyć, malować, celebrować życie, uprawiać jogę i poznawać inne techniki regeneracyjne 🙂

Masz wątpliwości? Nigdy nie brałaś udziału w warsztatach ani nie udzielałaś się w życiu społecznym? Boisz się, że brak doświadczenia może utrudnić Ci udział w programie? Nie martw się!

Do programu zapraszamy zarówno kobiety, które mają już doświadczenie w działalności społecznej, jak i takie, które chcą rozpocząć swoją aktywność w temacie żywności. Agro-Perma-Lab chętnie będzie wspierać osoby, które mają więcej wątpliwości i obaw. Każda z nas kiedyś zaczynała swoje działania na tym polu i zrobimy wszystko, abyś czuła się bezpiecznie i komfortowo na każdym etapie programu.

W kontakcie będzie z Tobą Asia, do której zawsze możesz napisać maila: asia@agropermalab.org

Jak się zgłosić?

Aby zgłosić chęć udziału w programie, należy zapoznać się z warunkami udziału, a następnie uzupełnić formularz .

Udział w programie jest bezpłatny!

Na zgłoszenia czekamy do 15 grudnia 2022 r.!

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.