ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ NA POLSKĄ SZKOŁĘ AGROEKOLOGII!

Z radością ogłaszamy rozpoczęcie rekrutacji na Polską Szkołę Agroekologii (PSA), organizowaną wspólnie z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. PSA w tegorocznej edycji to aż 6 dni w szkole bez ścian, w której najważniejsze są relacje, tworzenie społeczności i wymiana wiedzy, doświadczeń oraz praktyk dotyczących agroekologii między osobami eksperckimi oraz uczestniczącymi w Zjazdach.

KIEDY I GDZIE

PSA w tegorocznej edycji składa się z 2 Zjazdów:

Fot. Artur Szymański,
Polska Szkoła Agroekologii 2023 r.
DLA KOGO

Czy chcesz zaangażować się w działania zmieniające system żywnościowy?
A może już to robisz i chcesz pogłębić swoją wiedzę i nawiązać nowe współprace?
Wspólnie zatroszczmy się o dobrostan ludzi i społeczności, glebę i środowisko naturalne a przede wszystkim o dostęp do etycznego, lokalnego i sezonowego pożywienia.
Zapraszamy osoby zainteresowane przekształcaniem systemu żywnościowego w kierunku agroekologii,
w szczególności osoby z organizacji pozarządowych, oddolnych inicjatyw, działające aktywistycznie, edukujące, wytwarzające pożywienie i zajmujące się rolnictwem, doradztwem rolniczym, pracą badawczą, dziennikarską, artystyczną czy feministyczną.

PROGRAM

Szkoła odbywa się w metodologii szkół agroekologii: procesy uczenia się są horyzontalne i polegają na bezpośredniej wymianie wiedzy. Wiedza jest wartością wspólną – współtworzoną, dzieloną i zachowywaną. Obejmuje elementy interaktywne, ćwiczenia umiejętności komunikacji zespołowej oraz uczenie się od innych i natury. Większość zajęć ma charakter praktyczny lub aktywny – angażowanie w konkretne zadania, pracę w grupach, prezentacje, dialog, ćwiczenia grupowe, energizery, wizyty na gospodarstwach. Poruszymy m.in. najważniejsze kwestie związane z obecną polityką rolną, agroekologią, suwerennością żywnościową a także temat krótkich łańcuchów dostaw i społeczności żywnościowych. Zmapujemy system żywnościowy i zbadamy możliwości współtworzenia go w Polsce i Europie. Pójdziemy na łąki i miedze, by uczyć się o ochronie i odtwarzaniu bioróżnorodności przyrodniczej. Spotkamy się z osobami eksperckimi najważniejszych inicjatyw agroekologicznych transformujących system rolno-spożywczy w Polsce i Europie.

WARUNKI UDZIAŁU

Udział w programie jest bezpłatny. Zapewniamy nocleg i wyżywienie w trakcie trwania 2 zjazdów.  Nie pokrywamy kosztów dojazdu. Ilość miejsc jest ograniczona do 15 osób uczestniczących.

Osoby uczestniczące w programie zobowiązują się do:

  • zapoznania się z regulaminem programu i jego akceptacji;
  • udziału w 2 Zjazdach Polskiej Szkoły Agroekologii;
  • bieżącej komunikacji z koordynatorkami programu;
  • realizacji zadań przygotowujących do udziału w Zjazdach Polskiej Szkoły Agroekologii (krótkie spotkanie on-line, zapoznanie się z przesłanymi materiałami).

Jeśli masz wątpliwości, czy Polska Szkoła Agroekologii jest dla Ciebie, napisz wiadomość do Wioletty, która odpowie na wszystkie pytania: wioletta@agropermalab.org

Jak się zgłosić?

Aby zgłosić chęć udziału w programie, należy zapoznać się z regulaminem udziału, a następnie uzupełnić formularz rekrutacyjny.

Przesłanie formularza rekrutacyjnego nie gwarantuje udziału w Zjazdach.

Na zgłoszenia czekamy do 14.07.2024

Tu możesz zerknąć jak wyglądały wcześniejsze edycje:

Obejrzyj TUTAJ

Poczytaj  TUTAJ

Poczytaj TUTAJ

Obejrzyj TUTAJ

Poczytaj TUTAJ

Regulamin: KLIK

Formularz rekrutacyjny: KLIK

O Fundacji Agro-Perma-Lab: „Jesteśmy kobiecą organizacją. Naszą misją jest zmiana sposobu myślenia i mówienia o żywności oraz wzmocnienie głosu osób ją wytwarzających, w szczególności kobiet. Łączymy odległe od siebie grupy i inicjatywy. Współtworzymy międzynarodowy ruch dbający o środowisko, sprawiedliwość społeczną i lokalne pożywienie. Tym jest dla nas agroekologia”.

O Fundacji im. Heinricha Bölla: „Niemiecka fundacja zielonej polityki, która działa w ponad 60 krajach poprzez 32 biura zagraniczne na rzecz zrównoważonego rozwoju, demokracji płci i międzykulturowego porozumienia. Przedstawicielstwo w Warszawie prowadzi projekty w obszarach Energia & Klimat, Europejska Polityka Rolna, Demokracja & Prawa Człowieka, Europa & Sprawy Międzynarodowe oraz Dialog Bałtycki. Celem Fundacji jest wzmacnianie demokracji i praw człowieka, zwiększanie partycypacji obywatelskiej oraz promowanie długofalowej, zrównoważonej transformacji społeczno-ekologicznej”.