Skandynawskie Spotkanie Permakultury – wszechstronnie i wrażliwie

Holt Gård w Norwegii był ekscytującą scenerią tegorocznego Nordic Permaculture Gathering w ostatni weekend przed kalendarzową wiosną. Spotkanie to tradycja, która ma głębokie korzenie dla stowarzyszeń permakulturowych w krajach skandynawskich. W spotkaniu wzięły udział członkinie kolektywu Agro-Perma-Lab na zaproszenie Norweskiego Stowarzyszenia Permakultury, które liczy obecnie ponad 800 członków. 

Cała grupa uczestnicząca w spotkaniu

Po kilku latach trudności związanych z pandemią Skandynawom udało się ponownie spotkać na żywo. Oprócz norweskich, szwedzkich i duńskich uczestników w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele permakultury z Chile, Polski i Niemiec.

Najważniejszym wnioskiem ze spotkania jest prawdopodobnie to, że to początek nowej ery dla współpracy skandynawskiej. Doszło do poważnych zmian w zarządach organizacji, zwłaszcza szwedzkiej, a co za tym idzie również pojawiło się nowe spojrzenia na wspólną pracę. Utworzono Norweską Gildię Dyplomową i Nordycką Akademię Permakultury, które zostały zaprezentowane w przez Jan Bang’a i Cathrine Dolleris.

Permakultura w krajach nordyckich została porównana do ekosystemu, w którym wszystko zaczyna się od pionierów i stopniowo dojrzewa w las. Pożar lasu lub inna katastrofa zapewnia odnowę lasu i puli genowej.

Na spotkaniu omawiana była współpraca w ramach sieci LAND (mapa centr LAND w Wielkiej Brytanii; polskie, nieoficjalne i jeszcze niezweryfikowane centra można wyszukać tutaj; bardziej kompletna mapa permakultury w Polsce tu). Pojawiło się wiele pomysłów na kontynuację i jej rozwój. Zaprezentowano czasopisma permakulturowe i omówiono możliwości współpracy, m.in. udostępnianie artykułów pomiędzy redakcjami. Szwecja i Norwegia mają teraz swoje piękne czasopisma permakulturowe.

Najbliższe spotkanie odbędzie się najprawdopodobniej w Danii w Grobund w lutym 2023 roku.

Centrum, w którym odbywało się spotkanie

Duńska Permakultura link

Norweska Permakultura link